Zemin Panelleri ve Kullanım Alanları

Bu yazımızda “Zemin Panelleri ve Kullanım Alanları” konu başlığına değineceğiz. Zemin panelleri, soğuk odalarda muhafaza edilen ürünlerin daha uzun süreli saklanabilmesi ve pratik olması açısından terci edilen yalıtım sistemleridir. Soğuk odalarda, donuk odalarda ve şok odalarında zemine döşenen panellerden oluşur.

Zemin panelleri yüzey malzemesi plywood ve plywood 4304 Cr-Ni paslanmaz sac olarak iki farklı şekilde üretimi yapılabilmektedir. Plywood malzemesi en iyi kalitede 10 mm kalınlığında üst yüzeyinde altıgen dokulu orijinal huş ağacından mamul kaydırmaz olan alt yüzeyinde 0,50 mm kalınlığında polyester kaplı galvaniz sac bulunarak üretilmektedir.

Zemin panelleri 80mm, 100mm, 120mm, 150mm, 180mm ve 200mm kalınlıklarında üretimi yapılabilmektedir. Ayrıca soğuk depoların zemin alanına monte edilen paneller odanın ısı izolasyonu sağlamak için tercih edilmektedir. İzolasyon oranı yüksek olan malzemelerden üretilen ürünler, oda ısısını, nemini ve su derecesini kontrol altında tutmaktadır.

Zemin Panelleri Nedir?


Son yıllardan artış gösteren tüketim ihtiyaçları ile gıda ürünlerine olan talep artış göstermektedir. Bu nedenle gıda ya da diğer ürünlerin farklı zaman dilimlerinde tüketilmesini sağlayabilmek için bozulma ihtimali olan ürünlerin doğal atmosfer koşullarında uygun bir ortamda saklanması gerekmektedir. Buna bağlı olarak yapay olan iklimlendirilen soğuk hava depoları, soğuk oda ve şoklama odalarının kurulumu yapılmaktadır.

Soğuk hava depolarındaki ısı ve nem dengesini korumak için yalıtım sistemleri üretilmektedir. İklimlendirilen alanın zeminini kaplayarak zeminden kaynaklı oluşabilecek ısı kaybını önlemek için üretilen izolasyon sistemine zemin paneli denilmektedir.

Zemin Panellerinin Kullanım Alanları Nelerdir?


– Süt ve süt ürünleri işletmelerinde,
– Kimyasal ilaç sektöründe (hastane ve laboratuvar),
– Gıda üretim tesislerinde,
– Balık ve deniz ürünleri sektöründe,
– Yemek fabrikaları ve hiper marketlerde,
– Medikal üretim yapan tesislerinde kullanılmaktadır.

Zemin Panelinin Önemi Nedir?


Soğuk hava deposunun istenilen ısı ve nem değerlerinin korunabilmesi için oda içerisindeki soğuk hava çıkışının yalıtım açısından engellenmesi gerekir. Aksi bir durumda odanın ayarlanan ısı değerini koruyabilmesi için normalin üstünde enerji harcamasına neden olarak fazladan maliyet oluşmaktadır. Bu gibi durumların önüne geçmek ve en düşük enerji ile soğuk deponun ısısını korumak için, depo zemininin izolasyon panelleri ile kaplanması gerekir.

Zemin panellerinin en önemli özelliklerinden biri;

– Zemin panellerinin üst kısmı plywood olarak isimlendirilen malzeme ile kaplanmaktadır. Alt bölümü ise 0,50 mm galvaniz sac bulunmaktadır.
– Zemin panelinin 42 dansite yoğunluğunda olması gerekir.
– Zemin paneli bulunan soğuk odada kayma riski minimuma inmektedir.
– Zemin panellerini bulunduğu soğuk odada hijyen sağlar, mikrop barınma ihtimalini ortadan kaldırmaktadır.

Özetle zemin panelleri, 12mm kalınlığında plywood malzemesinden üretilmektedir. Tercihe göre plywood üzerinde paslanmaz sac malzemesi ile kaplama yapılabilmektedir. Zemin panellerinin kullanımı pratik, montaj ve bakımı kolay, hijyenik bir ortam oluşturmaktadır. 

admin

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Destek
Merhaba Fark Soğutma